O nas

Dyrektor Biblioteki: mgr Anna Gąsior

Główna Księgowa: mgr Monika Zagata

St. Bibliotekarz: Danuta Basista

Mł. Bibliotekarz: Irena Hajda

Referent ds.informacji: mgr Ewelina Jarosz-Karkula

Gospodarz obiektu: Natalia Komperda

fot. Aleksander Hordziej

Współczesność

Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdroju mieści się w budynku zabytkowego dworca PKP. Klimatyczne wnętrze zostało odrestaurowane z dbałością o każdy szczegół: zachowano unikatową stolarkę, witraże, okienka kasowe. Równocześnie zaś zastosowano nowoczesne rozwiązania architektoniczne i zadbano o pełną dostępność: szerokie przejścia, oznaczenia, brak progów oraz winda i toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. 

Pokaż więcej

Obecnie zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rabce-Zdroju liczą 30 789 pozycji. W 2022 roku biblioteka nabyła 1 193 nowości. Są to zarówno tradycyjne książki dla dorosłych, młodzieży i dzieci, jak i wydawnictwa specjalne: książki z dużym drukiem, audiobooki, książki dotykowe i sensoryczne. Do dyspozycji czytelników z niepełnosprawnością wzroku oddano także wygodne „czytaki”, połączone z bazą kilku tysięcy książek do słuchania. Z myślą o młodszych odbiorcach w katalogu biblioteki znalazło się obecnie 57 puzzli i 109 gier planszowych o różnym stopniu trudności oraz dwa zestawy okularów VR, które pozwalają podróżować i grać w wirtualnej rzeczywistości. Miłośnicy tradycyjnej prasy drukowanej mogą korzystać w czytelni z prenumerowanych dzienników i czasopism.

Książki można wybierać na miejscu albo za pomocą katalogu online. Wypożyczone zbiory można zwracać w dowolnej chwili, korzystając ze stojącej na zewnątrz budynku wrzutni.

Biblioteka to także tętniące życiem miejsce spotkań. Bierze udział w wielu ogólnopolskich projektach czytelniczych oraz dysponuje bogatą ofertą własną. Pod opieką biblioteki znajduje się Punkt Informacji Turystycznej, w którym dostępne są wszelkie informacje na temat możliwości spędzenia czasu w Rabce-Zdroju.

Zwiń sekcję

fot. Jan Ciepliński
fot. Aleksander Hordziej
fot. Jan Ciepliński
fot. Aleksander Hordziej

Tradycja

Pierwsza biblioteka w Rabce powstała w 1911 roku, przy Towarzystwie Szkoły Ludowej, a jej założycielem był miejscowy nauczyciel Mieczysław Łysek. Mieściła się w pobliżu stacji kolejowej, w istniejącej do dziś willi Wisła, przy ul. Orkana.

Pokaż więcej

Wojna 1914–1918 zahamowała rozwój biblioteki, jednak zachowały się ślady jej funkcjonowania. Wiemy, że korzystali z niej ranni żołnierze, których leczono w rabczańskim szpitalu.

W okresie międzywojennym, wraz z rozwojem uzdrowiska i napływem kuracjuszy – elity intelektualnej ówczesnej Polski – rozwijała się także biblioteka. Ulokowano ją w willi Warszawa i oddano pod jej opiekę czytelnię czasopism, prenumerowanych przez właścicieli Uzdrowiska – rodzinę Kadenów.

W czasie drugiej wojny światowej biblioteka została oficjalnie zamknięta, jednak dzięki zaangażowaniu ówczesnej bibliotekarki, dr Zofii Sutorowskiej, książki nadal krążyły wśród ludzi. Podobnie jak nauczanie, także czytelnictwo zeszło do podziemia.

 Pod koniec wojny ocalałe książki, około dwóch tysięcy woluminów, zgromadzono w siedzibie Zarządu Gminy w wilii Opatrzność i tam właśnie 3 maja 1946 roku została otwarta Biblioteka Gminna, którą w 1953 roku, po nadaniu Rabce praw miejskich, przemianowano na Miejską Bibliotekę Publiczną. Po kilku zmianach lokalizacji, dzięki staraniom dr Zofii Sutorowskiej, w 1956 roku biblioteka powróciła do willi Warszawa, gdzie funkcjonowała przez 60 lat.

Do obecnej siedziby w sercu miasta Miejska Biblioteka Publiczna przeniosła się w 2015 roku. Idea starannego odrestaurowania zabytkowego dworca kolejowego i utworzenia w jego wnętrzach biblioteki to wspólny pomysł ówczesnych władz miasta i zarządców mienia Polskich Kolei Państwowych.

Więcej informacji w artykule Anny Gąsior: Historia biblioteki w Rabce-Zdroju, „Almanach Nowotarski” nr 14, 2019 rok.

Zwiń sekcję

Zofia Sutorowska fot. z archiwum M. Olszyńskiej
Willa Warszawa

© 2023 Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce - Zdroju
Webdesign: Studio Tworzenia K. Głośnicki

Skip to content